عفونت ریه

علائمتان خفيف

اگر داريد و علائمتان خفيف است (عفونت مسيرهاي بزرگ هوا در ريه ها (نايژه ها)) داريد اغلب نياز به هيچ آزمايشي نيست. اگر علائم شديدتر بوده و نياز داريد كه به بيمارستان برويد در اين صورت ممكن است نياز باشد كه آزمايشهاي زير را انجام دهيد: • ممكن است براي تاييد تشخيص و تعيين ميزان عفونت يك عكس با اشعه ايكس گرفته شود. • آزمايشهاي خون و خلط ممكن است براي يافتن نوع ميكروبي كه سبب عفونت شده است گرفته شود. با اين كار بهتر مي توان تصميم گيري كرد كه كدام آنتي بيوتيك براي استفاده بهتر است. گاهي باكتري اي كه عامل سينه پهلو(عفونت شديد ريه) ميشود ممكن است نسبت به اولين آْنتي بيوتيك مقاوم باشد. گاهي ممكن است نياز به تغيير آنتي بيوتيك باشد.
+ نوشته شده در شنبه 12 اسفند 1396ساعت 18:51 توسط سینا | | تعداد بازدید : 66

عفونت سينه

عفونت سينه چيست و چه چيزي موجب آن ميشود؟ اساسا دو نوع عفونت سينه وجود دارد: • برنشيت حاد، عفونت راههاي بزرگ هوا در ريه ها (نايژه) است. برونشيت حاد رايج بوده و اغلب به خاطر عفونت ويروسي ايجاد ميشود. عفونت به يك ميكروب (باكتري) يك عامل نامتداول تر ديگر است. • سينه پهلوعفونت شديد ريه ها است. درمان با داروهايي كه آنتي بيوتيكها ناميده ميشوند معمولا لازم ميشود. عفونتهاي ريه تا چه حد رايج هستند؟ عفونتهاي سينه بسيار رايج هستند مخصوصا در طول پاييز و زمستان. اغلب بعد از سرما خوردگي يا آنفولانزا به وجود مي آيند. هر كسي ممكن است به عفونت سينه مبتلا شود اما در افراد زير رايج تر است: • كودكان و افراد پير • افراد سيگاري • افرادي كه بلند مدت مشكلات سينه مثل آسم داشته اند. علائم عفونت سينه چيست؟ مهمترين علامت سرفه از سينه، مشكلات تنفسي و درد سينه است. ممكن است سردرد و تب نيز داشته باشيد. علائم برونشيت حاد (عفونت راههاي بزرگ هوا در ريه ها (نايژه ها)) و سينه پهلو(يك عفونت شديد در ريه) ممكن است مشابه هم باشد، اما علائم سينه پهلواغلب شديدتر است. چه زماني بايد به پزشك مراجعه نمائيد؟
+ نوشته شده در شنبه 12 اسفند 1396ساعت 18:51 توسط سینا | | تعداد بازدید : 65

افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن قلبی

* کودکان خصوصا آنهایی که بیماری مزمن دارند. * افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن قلبی، ریوی، کبدی، کلیوی، آسم، دیابت . * افرادی که سیگار می‌کشند. * افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مانند افراد مبتلا به ایدز. * افراد پیر و ضعیف * افرادی که طحال آنان به علتی با جراحی برداشته شده است. * افراد الکلی
+ نوشته شده در شنبه 12 اسفند 1396ساعت 18:50 توسط سینا | | تعداد بازدید : 59

تنفس میکرو ارگانیسمه

در اثر تنفس میکرو ارگانیسمها ممکن است بیماری ایجاد شود. در موارد نادری ممکن است منبع عفونت ریه در نقطه‌ی دیگری از بدن باشد و از طریق جریان خون منجر به عفونت ریه‌ها شود. اگر به هر علتی مثلا در اثر استفراغ، بخشی از محتویات معده وارد ریه‌ها شود نیز موجب التهاب ریه‌ها می‌شود، چون ارگانیسمها از این طریق وارد ریه‌ها می‌شوند. علائم عفونت ریه کدامند؟ علائم عفونت باکتریایی به صورت ناگهانی شروع می‌شوند. علائم ناگهانی به صورت تب و لرز، درد قفسه سینه، و سرفه بروز می‌کنند. گاهی ممکن است فرد مبتلا بسیار بد حال باشد. سرفه در ابتدا ممکن است خشک باشد اما یک تا دو روز بعد سرفه همراه با خلط می‌شود. خلط معمولا زرد رنگ است و ممکن است رگه‌های خونی داشته باشد یا نارنجی رنگ باشد. تنفس بیمار سریع و سطحی می‌شود و ممکن است بیمار به نفس نفس زدن بیفتد. در موارد شدید اکسیژن رسانی مناسب کاهش می‌یابد و ممکن است علائم کمبود اکسیژن در فرد بروز کند. تنفس عمیق یا سرفه ممکن است منجر به ایجاد درد عمقی در قفسه سینه شود. این علامت ممکن است نشان دهنده ی گسترش عفونت به پرده پوشاننده ی ریه ها (پرده جنب) باشد. اگر مبتلا به سرما خوردگی شده باشید و مدت بیماری شما طولانی‌تر از حد معمول باشد و علائمی‌که گفته شد را داشته باشید ممکن است دچار عفونت ریوی شده باشید و باید به پزشک مراجعه کنید.
+ نوشته شده در شنبه 12 اسفند 1396ساعت 18:50 توسط سینا | | تعداد بازدید : 64

التهاب بافت

به التهاب بافت ریه که یک یا دو طرف قفسه سینه را درگیر می‌کند و معمولا در اثر عفونت ایجاد می‌شود پنومونی یا عفونت ریه گفته می‌شود. عفونت ریه ممکن است در اثر ارگانیسمهای مختلفی شامل ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها ایجاد شود. علاوه بر عفونت‌ها، ممکن است در اثر استنشاق مواد شیمیایی مانند بخارهای سمی ‌نیز التهاب ریه ایجاد شود. در موارد نادری ممکن است التهاب ریه در اثر استشاق مواد حساسیت‌زا ایجاد شود. ممکن است مواجهه با موادی که در محیط کار یا محیطهای دیگر وجود دارند باعث ایجاد التهاب در بافت ریه شود. مثلا در برخی کشاورزان در اثر تنفس گرد و غبار غلات کپک زده ممکن است التهاب ریه روی دهد. عفونت ریه بیماری شایعی است و در سال یک درصد افراد بالغ را گرفتار می‌کند و هرساله برخی از این افراد می‌میرند. این بیماری به خصوص در افراد مسن و کودکان کم سن خطرناک است. علت ایجاد عفونت ریه در نیمی‌از موارد باکتریها هستند. در بیشتر موارد نوعی استرپتوکوک مسئول عفونت باکتریایی ریه است.
+ نوشته شده در شنبه 12 اسفند 1396ساعت 18:50 توسط سینا | | تعداد بازدید : 65

× بستن تبلیغات